ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Οι κερδισμένοι και οι χαμένοι των Δημοτικών Εκλογών 2016

Η εκλογική μάχη των Δημοτικών εκλογών 2016, είναι πλέον παρελθόν. Η μάχη αυτή έχει αναδείξει ξεκάθαρους νικητές αλλά και μεγάλους χαμένους.
Στους μεγάλους νικητές θα πρέπει να καταταγούν όσοι Δήμαρχοι επανεξελέγησαν στους Δήμους τους:
  1. Στην Αγία Νάπα ο Γιάννης Καρούσος
  2. Στην Αμμόχωστο ο Αλέξης Γαλανός
  3. Στην Αραδίππου ο Ευάγγελος Ευαγγελίδης
  4. Στον Άγιο Δομέτιο ο Κώστας Πέτρου
  5. Στον Δήμο Δερύνειας ο Άντρος Καραγιάννης
  6. Στην Δρομολαξιά-Μενεού ο Κύπρος Αντρονίκου
  7. Στην Έγκωμη ο Ζαχαρίας Κυριάκου
  8. Στην Γεροσκήπου ο Μιχάλης Παυλίδης
  9. Στο Δάλι ο Λεόντιος Καλλένος
  10. Στην Κυθρέα ο Πέτρος Καρεκλάς
  11. Στην Λάπηθο ο Νεοπτόλεμος Κότσαπας
  12. Στα Λατσιά ο Χρίστος Πιτταράς
  13. Στα Λιβάδεια ο Μάριος Αρμένης
  14. Στην Μέσα Γειτονιά ο Δώρος Αντωνίου
  15. Στην Λευκωσία ο Κωνσταντίνος Γιωρκάτζης
  16. Στην Πάφο ο Φαίδωνας Φαίδωνος
  17. Στο Παραλίμνι ο Θεόδωρος Πυρίλλης
  18. Στην Σωτήρα ο Γιώργος Τάκκας
Στους μεγάλους νικητές θα πρέπει επίσης να προστεθούν οι νεοεκλεγέντες: 
  1. Στην Αγλαντζιά ο Χαράλαμπος Πετρίδης
  2. Στην Ακανθού η Ελένη Μυλωνά Χατζήμιχαήλ
  3. Ο Κυριάκος Καρεκλάς στην Αθηένου
  4. Ο Μαρίνος Κυριάκου στον Άγιο Αθανάσιο
  5. Στον Ύψωνα ο Παντελής Γεωργίου Ευτυχίου
  6. Στα Κάτω Πολεμίδια ο Νίκος Αναστασίου
  7. Στην Κερύνεια η Ρίτα Ελισσαίου Κωμοδίκη
  8. Στην Λακατάμια η Φωτούλα Χατζήπαπα
  9. Στην Λάρνακα ο Ανδρέας Βύρας
  10. Στα Πάνω Λεύκαρα ο Σοφοκλής Σοφοκλέους
  11. Η Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη
  12. Ο Νίκος Νικολαϊδης στον Δήμο Λεμεσού
  13. Στην Λύση ο Ανδρέας Καουρής
  14. Στην Μόρφου ο Βίκτωρ Χατζηαβραάμ
  15. Στην Πέγεια ο Μαρίνος Λάμπρου
  16. Στην Πόλη Χρυσοχού ο Παπαχριστοφή Γιώτης
  17. Στον Στρόβολο ο Ανδρέας Παπαχαραλάμπους
  18. Ο Σταύρος Μιχαήλ στο Τσέρι
  19. Στο Γέρι ο Νεόφυτος Παπαλαζάρου
  20. Στην Γερμασόγεια ο Κυριάκος Ξυδιάς
  21. Στον Δήμο Καραβά ο Νίκος Χατζηστεφάνου
Μεγάλοι χαμένοι των εκλογών είναι όσοι δεν κατάφεραν να επανεκλεγούν στην θέση του δημάρχου:
  1. Ο Κώστας Κόρτας στην Αγλαντζιά
  2. Στον Ύψωνα δεν επανεξελέγη ο Άριστος Αριστείδου Παλούζας
  3. Δεν εξελέγη στον Δήμο Λάρνακας ο Πέτρος Χριστοδούλου που ήταν δημαρχεύων μετά την αποχώρηση Λουρουτζιάτη
  4. Στα Πάνω Λεύκαρα δεν εξελέγη ο Σάββας Ξενοφώντος
  5. Στην Λεμεσό δεν επανεξελέγη ο Ανδρέας Χρίστου
  6. Στην Μόρφου δεν επανεξελέγη ο Χαράλαμπος Πίττας
  7. Στην Πέγεια δεν επανεξελέγη ο Νεόφυτος Ακουρσιώτης
  8. Στην Πόλη Χρυσοχού δεν επανεξελέγη ο Άγγελος Γεωργίου
  9. Στον Στρόβολο ο Λάζαρος Σαββίδης
  10. Στο Γέρι ο Αργύρης Αργυρού
  11. Στην Γερμασόγεια δεν βγήκε ο Ανδρέας Γαβριηλίδης

 

Source :

sigmalive